Haber

Ermenistan ICC’ye üye oldu

Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC), Ermenistan’ın ICC’ye katılmak için resmi başvuruda bulunduğunu ve üyeliğinin 1 Şubat 2024’te başlayacağını duyurdu. Açıklamada, Ermenistan’ın Roma Statüsü’ne taraf 124’üncü ülke olacağı ve ICC’ye üye olacağı açıklandı. Doğu Avrupa grubunda 19. ülke.

Ermeni yönetimi, ICC’nin kuruluş anlaşması olan Roma Tüzüğü’nü geçtiğimiz ay parlamentodan geçirmişti. Ermenistan, ICC üyeliğinin Dağlık Karabağ’da yapıldığını iddia ettiği hataların soruşturulmasına olanak sağlayacağı görüşünde. Erivan yönetimi Bakü’yü Dağlık Karabağ’da Ermenilere karşı etnik temizlik yapmakla suçladı ancak Azerbaycan bu iddiaları kesin bir dille reddetti.

Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan ICC, bireyleri soykırım, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçlarından yargılamaya yetkili dünyadaki tek daimi mahkemedir. 1 Temmuz 2002 tarihinde yürürlüğe giren Roma Statüsü’ne dayanılarak kurulan Divan’ın kararları üye devletler açısından bağlayıcıdır. Azerbaycan anlaşmaya taraf değil.

ICC üyeliği aynı zamanda Ermenistan’ın Rusya ile ilişkilerinde soğumanın da bir göstergesi olarak görülüyor. ICC, Ukrayna’da işlenen savaş suçları nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkardı. Bu karar, ICC üyesi ülkelerin Putin’i topraklarına ayak bastığı anda tutuklayacağı anlamına geliyor. Putin bu nedenle dış programlarında değişiklikler yaptı.

AFP/BK,JD

haber-besiktas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu