Haber

Uzman Uyardı O Bölgede Deprem Oldu: Malatya’da 4,4 Büyüklüğünde Deprem

Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, “Yolumuza çok yıkıcı bir deprem geliyor. Malatya tarihi boyunca iki kez yıkılmıştır” dedi. Uzmanın uyarısının ardından AFAD, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde saat 20.01 sıralarında 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

‘Önümüzde çok yıkıcı bir deprem var’

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde 4.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 20.01 sıralarında merkez üssü Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi olan 4,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Malatya tarihinde iki kez yerle bir olmuştur. Bu nedenle yetkililerin bu konuya bir an önce el atması gerekiyor.

Malatya Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Erkan Özgür, 6 Şubat sarsıntıları öncesi yine deprem uyarısında bulunmuş, geçen Haziran ayında da Malatya için uyarılarda bulunmuştu. Çelikhan-Pütürge ve Palu-Bingöl faylarına dikkat çeken Erkan Özgür, büyük bir deprem olabileceğini söyledi. Özgür; “Çelikhan ile Pütürge arasındaki fay hattında sarsıntı bekliyoruz. 5.6 Yeşilyurt merkezli olmuştu. O bölge 6’dan fazla üretmiyor. Ana arızaya bağlı bir arıza dalı. Palu-Bingöl sınırında da deprem bekliyoruz.”söz konusu.

‘Önümüzde çok yıkıcı bir deprem var’Erkan Özgür sözlerini şöyle sürdürdü: “Malatya tarihinde iki kez yerle bir olmuştur. Bu nedenle yetkililerin bir an önce bu konuya el atması gerekiyor. Yerel yöneticilerin deprem olmadan önce hazırlık yapması gerekiyor. Eski binaların analizi, depreme hazırlıkta büyük değer taşır. Binadaki beton ömürlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bina konusunda sağlam olup olmadıklarını ilgili firmalardan alarak ölçmek çok gerekli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu