Haber

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, Kurtuluş Savaşı komutanlarından Albay Ali Rıza Bey’in kabrini ziyaret etti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesi 4’üncü Kolordu Komutanı olarak görev yapan Ali İstek Bey’i vefatının 101’inci yılında Bursa’daki mezarında andı.

Özdağ, Pınarbaşı Mezarlığı’na gelerek Albay Ali İstek Bey’in mezarı başında dua etti.

Özdağ, burada yaptığı konuşmada, yarbay rütbesiyle 4’üncü Kolordu Komutanı olarak görev yapan Ali İstek Bey’in, albay rütbesine ulaştığını öğrenmeden 1922 yılında mide rahatsızlığı sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.

Pınarbaşı Mezarlığı’nda defnedilen Ali İstek Bey’in kahraman bir asker olduğunu ve Kurtuluş Savaşı sırasında Yunan başkomutanını tutuklayıp başkomutanlığa teslim ettiğini belirten Özdağ, “Ali İstek Bey Rıza Bey vefat ettiğinde 37 yaşındaydı. 1907’de orduya katıldı. 1911’de Balkan Savaşı’nda görev yaptı. “1914-1918 yılları arasında Dünya Savaşı’nda savaştı. 101 yıldır burada yatıyor. O, Türk milletinin aziz bir kahramanıdır.” dedi.

Özdağ, Ali İstek Bey’in mezarının şehitliğe taşınmasını ve kendisine yakışır bir mezar taşı yapılmasını talep ettiğini belirtti.

Özdağ daha sonra Pınarbaşı Şehitliği’ne giderek şehitlerin kabirlerinde dua etti. Özdağ, buradan Buyruk Sultan Mezarlığı’na giderek Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in kabrini ziyaret etti.

Özdağ’a Zafer Partisi İl Başkanı Cihat Gazi ve partililer de eşlik etti.

cildirhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu