Haber

İzmir’de ‘yapı kayıt belgeleri’ iptal edilenler basın açıklaması yaptı

İzmir’de İmar Barışı Kanunu kapsamında binalarının yapı kayıt belgeleri iptal edilen grup, basın açıklaması yaptı.

Konak Meydanı’nda “Yıkım değil çözüm istiyoruz” sözleriyle pankart açan grubun adına konuşan Sevda Akyürek, imar belgelerinin haksız yere iptal edildiğini savundu.

İlgili yasa kapsamında e-Devlet üzerinden başvuruda bulunduklarını anlatan Akyürek, “Üzerimize tahakkuk eden harcı da devletimizin kasasına yatırdık. İlgili bakanlık bir iki gün içinde bize yapı kayıt belgesi verdi. Bu belgeler daha sonra iptal edildi. Cezalar, davalar ve yıkımlarla karşı karşıya kaldık.” dedi.

Devletten tahlil beklediklerini kaydeden Akyürek, şunları söyledi:

“Yapı kayıt belgesi ile evlerimize elektrik, su, doğalgaz aboneliklerini bağladık, kırsalda yol olmayan yerlerde yol çalışması yaptık. Evlerin boya gibi her türlü eksikliğini giderdik. Bu sıradan ortada, dünyayı kasıp kavuran pandemi süreci başlamış ve insanlar ekonomik ve manevi olarak perişan hale gelmiştir.” Uzun bir aradan sonra yapı kayıt belgemize onay veren ilgili bakanlık, yapı kayıt belgemize onay veren kararı bozmuştur. Bize verilen haklar geri alınamadı ve haksız yere yapı kayıt belgelerimiz iptal edilmeye başlandı ve ne yazık ki bu iptaller hala devam ediyor.”

Akyürek, yıkım kararlarının durdurulmasını, cezaların iptal edilmesini ve yeni bir düzenleme yapılmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu